Sindikat gostinstva in turizma

• Zmanjšaj velikost teksta

Philippe van Parijs o prekariatu

E-pošta natisni

Philippe Van Parijs je profesor socialne in ekonomske etike na Fakulteti za ekonomske, sociološke in politološke študije na univerzi v Bruslju. Kot predavatelj je v preteklosti delal na Harvardu, Berkeleyu in Oxfordu, skupaj z Guyem Standingom pa je en od ključnih soustanovitejev organizacije »Basic Income Earth Network«. Ob njegovem obisku Ljubljane, smo spregovorili o možnostih in okoliščinah uvedbe univerzalnega temeljnega dohodka (UTD), o specifiki prekarnega dela in o reorganizaciji družbe po četrti industrijski revoluciji.

Kako bi v kontekstu današnjih družb opredelili prekarno delo?

Na voljo imate dve glavni razumevanji prekariata, pri čemer je največja razlika v notranjem razumevanju prekarnosti. Pomembno je, ali je tisti element, ki prekarnost opredeljuje, predvsem socialna nevzdržnost razmer, v kateri prekarno zaposleni ljudje živijo, ali v ta osnovni okvir sodi tudi sam tip dela. Če prekarnost razumemo na prvi način, jo lahko naredimo sprejemljivo z ukrepi, o katerih sva govorila v začetku intervjuja. Se pravi z uvajanjem UTD-ja. Če pa prekarnost razumemo na drugi način, se pravi kot tist tip dela, ki je omejujoč, repetitiven in posamezniku ne omogoča razvoja, pa jo moramo odpraviti.

Celoten intervju je dostopen na naslovu: http://www.spehnakruhu.com/academia/philippe-van-parijs
Avtor: Črt Poglajen, politični analitik, 04.07.2017

Zadnjič posodobljeno ( 04.07.2017 ob 09:00 )

Ugodnost za člane GiT